|
úvod vizitky akce práce místa

Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen se nachází ve Vratislavicích nad Nisou v Liberci, na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 637 m. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny, jeho původním názvem byly Špičák nebo též Uhlířský vrch – název Císařský kámen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod rozhlednou.

První rozhledna byla šestipatrová, celodřevěná ze smrkového dřeva, s ocelovými spojovací prvky. Vysoká byla 20 m, vyhlídková plošina byla ve výšce 18,8 m, vedlo na ni 96 schodů. Na financování výstavby ve výši 1,8 mil. Kč se podílely obce Mikroregionu Císařský kámen, statutární město Liberec a Liberecký kraj. Projekt rozhledny pochází od sdružení projektantů TOINSTA z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedla společnost TAXUS s.r.o. od podzimu roku 2008, kolaudace byla 30. června 2009. Slavnostní otevření u příležitosti 230 let návštěvy císaře Josefa II. bylo dne 9. září 2009.

Konstrukce z nevhodného smrkového dřeva bez řádné impregnace rychle zchátrala, byla napadena houbami i hmyzem a tak už v roce 2017 byla z bezpečnostních důvodů nepřístupná. Starosta Vratislavic Lukáš Pohanka tehdy obhajoval nízkou životnost rozhledny tím, že na ni chodilo mnoho lidí a že původní konstrukce byla stejně nízkonákladovou, ekologickou stavbou s kratší životností, které by dodatečná impregnace a nátěry už nijak významně nepomohly.[1] Likvidaci provedla 16. srpna 2018 firma Dřevovýroba Turnov, která potvrdila, že stavba byla velmi shnilá a rozřezání bylo nejlepším řešením.


Zdroj:Doporučujeme v okolí

vizitky

akce

nabídky práce

místaPenzion a restaurace U Martina