|
úvod vizitky akce práce místa

Novoměstská kyselka

Novoměstská kyselka je jedním z mála zachycených přirozených vývěrů, kde můžeme ochutnat kyselku jinou než západočeské. Pramen je krytý altánem, s výtokovou trubkou, vlastní jímání pramene je nepřístupné.

Kyselka je podobná jako blízké prameny v Lázních Libverda. Ty jsou však zachyceny vrty, proto mají jinou chuť než tento přirozený vývěr. Je perlivá, málo mineralizovaná a středně železnatá. Má výbornou osvěžující chuť, a jen slabý sirno – železitý pach. Ten se ztratí asi po třech dnech uložení v lahvi. Díky vysoké perlivosti a malé mineralizaci vydrží v lahvi velmi dlouho úplně čirá. Asi po týdnu se objeví slabý železitý povlak na spodu lahve. Po měsíci je už celá lahev slabě zabarvena železitým povlakem, kyselka však zůstává čirá a bez kalu. Ztratí ale úplně železitou chuť a chutná pak jen jako obyčejná jemně perlivá voda. Výše v povodí Ztraceného potoka jsou ještě dva další vývěry, avšak nepoužitelné ke konzumaci.

Pramen dobře přístupný z parkoviště U spálené hospody. Parkoviště je placené, pro možnost návštěvy kyselky první hodina zdarma. Odtud lesní silničkou jižně lesem údolím potoka k rozcestí modré a zelené turistické značky. Pak šikmo pěšinou vlevo k potoku a altánu. V místě odbočky na pěšinu je informační tabule.

Možnost odběru do lahve.


Zdroj:mineralniprameny.webnode.cz

PARTNER MÍSTA

AV Hejnice a okolí

Informace z blízkého a okolí (kultura, zábava, obchod, služby, inzerce a informace)


Doporučujeme v okolí

vizitky

akce

nabídky práce

místaDům služeb Gusto