" /> Státní hrad Trosky
   |
úvod vizitky akce práce místa

Státní hrad Trosky

Zakladatel hradu Čeněk z Vartemberka pocházel z mocného rodu severočeských Markvarticů, jejichž majetek tehdy sahal od pohraničních hvozdů až po Jičín. Ke konci svého života se zadlužil (patrně i stavbou hradu) tak, že roku 1394 musel své panství Nový Bydžov a Trosky postoupit králi Václavu IV., svému největšímu věřiteli. Ten hrad po čtyřech letech prodává mocnému rodu Bergovců, který na Troskách hospodařil až do roku 1455, kdy poslední z rodu Jan pansví prodal Janu Zjíci z Hasenburka, majiteli nedaleké Kosti. V této době byl hrad plně funkční, obýván a sloužil jako mocná pevnost a nikdy nebyl vojensky dobyt. Ani roku 1424, kdy ho krátce obléhal Žižka, ani r. 1428, kdy ke hradu po požáru věže Baby přitrhli Sirotci. Bergovci coby tvrdí katolíci v této obě pevně vládli celému okolí.

Jeden z našich nejznámějších hradů nese jméno Trosky a najdete ho devět kilometrů na jihovýchod od města Turnov, v okouzlující krajině Český ráj. Hrad Trosky získal své pojmenování již ve středověku, jméno se shodovalo se skalním útvarem, na němž byl vybudován. Hrad podle všeho založil Čeněk z Vartemberka během druhé poloviny čtrnáctého století. Od roku 1559 již žádní majitelé na Troskách nebydleli a sláva pomalu uvadala. Pustnoucí hrad začali obdivovat umělci, malíři a turisté. Vyhlídková terasa u věže Panna vznikla již před polovinou devatenáctého století. Druhá věž Baba byla zpřístupněna v roce 2000. Trosky se řadí mezi rozhledové body prvního řádu a vám se z vyhlídek otevře nádherný panoramatický výhled na Krkonoše, Kozákovský hřbet, Zvičinu, Drábské světničky, Ralsko, Bezděz a z větší části i na České středohoří.

Mohutná zřícenina se rozkládá na dvou čedičových skalách a dominuje okolní krajině a celému Českému ráji. Národní přírodní památku charakterizují dvě věže – Baba a Panna. Název vznikl díky zdejším nesmiřitelným obyvatelkám. Panna je vyšší a štíhlejší, Baba menší a podsaditější. Jejich neustálé hádky se prý rozléhaly daleko do kraje.

audio:


Zdroj:hradtrosky.euDoporučujeme v okolí

vizitky

akce

nabídky práce

místaStavebniny Černý s. r. o.